Yapay Zeka İnsanlığa Karşı Kullanılabilir Mi ?

Son yıllarda yaşadığımız salgın hastalıkları, sel felaketleri, küresel ısınma ve benzeri gibi birçok felaket dünyadaki yaşamı tehlikeli bir hale getirdi. Bu felaketlerin daha kötüsü bizi bekliyor olabilir mi?

Amerika Birleşik Devletleri ulusal güvenlik araştırmaları konusunda çeşitli çalışmalar yürüten Rand Corporation isimli bir sivil toplum kuruluşu yayımladığı yeni bir raporla insanlığı daha büyük bir tehlikenin beklediğini gözler önüne serdi. Araştırma şirketi tarafından yayınlanan rapora göre geliştirilmiş yapay zekaya sahip robotların ve benzeri teknolojilerin askeri alanda kullanılması halinde dünyanın daha büyük bir felakete kapı aralayabileceği ifade edildi.

Yapay Zekaya Sahip Askeri Teknolojiler Nükleer Savaş Krizi Doğurabilir!

Günümüz askeri teknolojilerinde aktif olarak yapay zeka kullanımı mevcut ve birçok ülke bu konuda farklı çalışmalar üzerinde çalışıyor. Olası bir savaş ihtimaline karşı birçok ülke düşmanlarına üstünlük sağlamak amacıyla nükleer silahlar başta olmak üzere birçok savaş teknolojisini yapay zekaya emanet etmiş durumda. Nükleer silahların yanı sıra, erken uyarı, hava savunma sistemleri, insansız hava araçları gibi oldukça ciddi askeri teknolojiler yapay zekalara emanet edilmiş durumda.

Birçok kişiye göre olası savaşlar esnasında nükleer silah kullanımı gibi kritik kararların yapay zekalar tarafından verilmesinin insan hatalarını önleyebileceğini düşünmekte. Peki bu ne kadar doğru bir karar?

Yapay Zekalı Bilgisayarlar Bilinçlenebilir!

Bazı bilim insanlarına göre yapay zekaya sahip sistemlere askeri ve stratejik yetkilerin vermenin oldukça yanlış bir karar olduğunu belirtiyor. Nitekim bu sistemler günün birinde bilinç kazanarak gelecekte kontrolü ele alıp insanlığın sonunu getirecek bir savaşı başlatabileceği ifade ediliyor.

Rand Corporation ABD’de ulusal güvenlik konusunda bugüne kadar yayımladığı raporlar oldukça ciddi veriler paylaşmıştı. Sivil toplum kuruluşu yayımladığı son rapora göre yapay zeka teknolojisinin nükleer savaş riskini hiç olmadığı kadar yükseltebileceğini ifade etti. Nitekim uzmanlara göre yapay zekanın tamamen ihtimaller üzerine harekete edeceğini ve düşman olan karşı tarafın saldırma oranının yüksek olması durumunda anında nükleer saldırıda bulunabilir. Sadece ihtimallere bağlı bu savaş ortamında insanlığın yaşamı yapay zeka sistemlerinin kararlarına bağlı kalacak.

Elon Musk Yapay Zekalı Silahlar Hakkında Uyarıyor!

YAPAY ZEKÂ İNSANLIĞA KARŞI KULLANILABİLİR Mİ?

Elon Musk başta olmak üzere dünya genelinden 116 tane daha çeşitli uzman isim tam otonom silahların üretiminin dünya genelinde yasaklanması için Birleşmiş Milletlere açık bir mektup gönderdi. Ünlü isim yapay zekaya sahip silahların günün birinde bizlere savaş açacağını düşünüyor ve bunu her seferinde dile getirmeyi sürdürüyor.

Yazar : Halil Özçelik

Kaynak : TEKNOLOJİDE GÜNDEM – Recep Çolak

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir