Telefonu Hızlı Şarj Etme

Telefonu Hızlı Şarj Etme bilindiği gibi günümüz koşuşturmasında zamanın hızlanması, teknolojinin hızla gelişmesiyle büyük önem taşıyor. Gelişen teknolojinin ihtiyaçlarını maalesef pil teknolojisi karşılayamamakta. Donanım ve yazılım teknolojisi akıl almaz şekilde hızlı gelişirken hemen her gün yeni teknolojilerin birbiriyle yarışır vaziyette tanıtımları yapılmakta. Hal böyle olunca bu teknolojilerin enerji ihtiyaçlarının depolanması ayrı bir önem taşıyor.

Telefonu Hızlı Şarj Etme
Telefonu Hızlı Şarj Etme

Bu yazımızda sizlere akıllı telefonu hızlı şarj Etme ile alakalı bazı ipuçları sunacağız. Şunu unutmamakta fayda var, yeni nesil telefonlarda artık hızlı şarj özelliği olduğundan sadece kendi kutusundan çıkan orjinal şarj kablosu ve adaptörüyle akıllı telefonu şarj etmekle birlikte buradaki yöntemleride uygulayarak en hızlı ve cihazınız için en sağlıklı şarj etme şeklidir. Bu yöntemleri bir kaç madde halinde sıralayalım;

 1. Akıllı Telefonu kapatmak
 2. Uçak moduna almak
 3. Orjinal kabloyla şarj etmek
 4. Prizden adaptörüyle şarj etmek
 5. Ekran Işığını kısmak
 6. Bluetooth ve Wifi’yi kapatmak
 7. Hücresel veriyi kapatmak
 8. Pil tasarruf moduna almak

Telefon Şarj Etme yöntemleri
Telefon Şarj Etme yöntemleri

1-Akıllı telefonu kapatmak : En hızlı şarj etme yöntemidir. Eğer acil aranma vs beklemiyorsak bir müddet telefonunuz kapalıyken şarja takılması neredeyse normalden 2 kat daha hızlı telefonunuzu şarj edecektir.
2-Uçuş moduna almak : Akıllı telefonu kapatma maddesinden sonraki en etkili ve hızlı şarj etme yöntemidir. Neredeyse ilk yöntemle aynı sayılabilir. Telefon açıktır ama bütün servisler kapalıdır. Çevrimiçi (internet) işlemleri haricinde bütün işlemler yapılabilir. Kamerayla foto-video çekimi, not alma, rehber düzenleme internetsiz oyunları oynayabilme vs bu tarz işlemler yapılabilir. Aramalarda sadece 112 acil servis aranılabilir. Sadece ekranı uyandırdığındaki en az enerji tüketimi vardır.
3-Orjinal kabloyla şarj etmek : Akıllı telefonları orjinal kabloyla şarj etmek, diğer yan sanayi kablolarla şarj etmekten daha hızlı ve güvenlidir. Bazı akıllı telefonlar orjinal şarj kablosundan başka yan sanayi ürünü kablo kabul etmeyebilir. Yeni nesil telefonlarda artık hızlı şarj özelliği olduğundan sadece kendi kutusundan çıkan orjinal şarj kablosu ve adaptörüyle akıllı telefonu şarj etmek buradaki yöntemleri uygulayarak en hızlı şarj etme olanağı sunar.
4-Prizden adaptörüyle şarj etmek : Akıllı telefonu herhangi bir usb barındıran cihazdan şarj etmektense, prizden orjinal şarj adaptörüyle şarj etmek akıllı telefonunuzun daha hızlı şarj olmasını sağlayacaktır.
5-Ekran Işığını kısmak : Ekran ışığını kısmak akıllı telefonunuzun bir miktar hızlı şarj olmasına vesile olacaktır. Şarjda değilse şarj ömrünü uzatıp pilin kısa sürede şarjının bitmesini önleyecektir.
6-Bluetooth ve Wifi’yi kapatmak : Akıllı telefonunuzun Bluetooth ve Wifi’sini kapatarak sürekli sinyal aramadan doğan enerji sarfiyatını düşürerek hem hızlı şarj edebilir hem de şarjda değilken enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
7-Hücresel (mobil) veriyi kapatmak : Yine akıllı telefonunuzun hücresel verisini yani 4.5G internetini kapatarak sadece arama ve aranmalara açık olarak bir miktar enerji tasarrufuyla hızlı şarja destek olabilirsiniz. Böylece internet paketinizden de tasarruf etmiş olacaksınız.
8-Pil (güç) tasarruf moduna almak : Akıllı telefonunuzu ki bu yeni nesil bir çok telefonun ayarlarında mevcut olan pil tasarruf moduna alıp otomatik olarak telefon kendi kendine bazı ayarlar yaparak işlemci hızını düşürme, ekran ışığını azaltma vs gibi bu şekilde de hızlı şarj ve bir miktar uzun pil ömrü sunacaktır.

Akıllı telefonlar nasıl şarj edilmeli?

Şarj Etme yöntemleri
Şarj Etme yöntemleri

Günümüzde akıllı telefonlarda lityum İyon piller kullanılıyor. Bu bataryanın en verimli kullanımı, telefonların şarjını yüzde 50’nin üzerinde tutmaktan geçiyor. Pil seviyenizi mümkün olduğu kadar orta düzeyde (%30 ila %70) tutmak pil ömrünü etkili bir şekilde uzatabiliyor. En iyi yol kısmi şarj olarak görülüyor. Yani pil seviyesini bu aralıkta tutabilmek için birkaç kez şarj etmeniz telefon üreticileri tarafından tavsite ediliyor.

Düşük kaliteli cihazlar tehlikeli olabilir : Pil kalitenizin uzun süreli devamlılığı için diğer önemli bir konu ise şarj aletinizin orijinal olması. Telefonunuzu, uygun standartlarla uyumlu ve orijinal şarj cihazını kullanarak şarj edin. Düşük kaliteli şarj cihazları telefonunuzun yanmasına ya da patlamasına yol açabilir. Orijinal olsa dahi, zamanla şarj kapasitesi azalan ve bu nedenle çabuk biten veya şişme eğilimi gösteren bataryaların da kullanılmaması gerekiyor. Kullanımı sona eren akıllı telefonların ve bataryaların geri dönüşüm kumbaralarına bırakılması gerekmektedir. Böylece olası batarya patlamalarına karşı önlem alınabilir. Cihazların şarj adaptörlerinin kaliteli olması tehlike riskini en aza indirir.

Pil ömrünü uzatmanın yolları : Telefonunuzun yüksek pil seviyesinde uzun süre kalmasını önlemek için telefonunuz tam olarak şarj olduktan sonra kablosunu çıkarın. Mümkün olduğunca telefonunuzun pil seviyesi %20’nin altına düşmeden önce şarj edin. Bu işlem pilinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır. Telefonunuzu uzun süre boyunca şarjı bitik şekilde bırakmayın. Pil aşırı boşalacak ve bu durum potansiyel şarj sorunlarına yol açacaktır.

Telefonunuzu aşırı yüksek veya düşük sıcaklıklara sahip ortamlarda tutmaktan kaçının. Sürekli yüksek ve düşük sıcaklık altında çalışan akıllı cep telefonlarının bataryaları, uzun vadeli kullanımda ciddi problemler meydana getirebiliyor. Telefonunuz şarj olurken kullanmamaya özen gösterin. Video ve oyun gibi çok güç tüketen uygulamaları kullanırsanız telefonunuz aşırı güç tüketimi nedeniyle ısınabilir.

 • Biontech aşısı nedir?
  Biontech aşısı, Pfizer-BioNTech tarafından üretilen COVID-19 aşısı, 16 yaş ve üzeri bireylere yapılmak üzere, 11 Aralık 2020’de acil kullanım
 • Müsilaj nedir, nasıl oluşur?
  Müsilaj nedir (Deniz Salyası) sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Marmara Denizini etkisi altına alan ve Marmara Denizi’nde canlı
 • Borsa Nedir Nasıl Oynanır?
  Borsa Nedir Nasıl Oynanır sorusunu sormadan evvel şuna açıklık getirelim. Pek çok kişi parasını çoğaltmayı, akıllıca hisselere yatırım yapma
 • Telefonu Hızlı Şarj Etme
  Telefonu Hızlı Şarj Etme bilindiği gibi günümüz koşuşturmasında zamanın hızlanması, teknolojinin hızla gelişmesiyle büyük önem taşıyor
 • Mavera Dizisi Konusu ve Oyuncuları
  Mavera dizisi öncesi birbirinden iddialı yapımlara imza atarak izlenme rekorları kıran TRT 1’de yeni bir dizi daha başlıyor: “Mavera” Hâce Ahmed Yesevi’nin destansı hikayesini anlatan ‘Mavera’ dizisi Ramazan ayı boyunca her gün saat 23.45’de TRT 1...
 • Ahmet Yesevi (Hâce Ahmed Yesevi)
  Ahmet Yesevi Türklerin manevi hayatına asırlarca hükmeden, Türk halk sufilik geleneğinin kurucusu; Arslan Baba’dan teslim aldığı emaneti insa

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir