Programlama Dili ve Çeşitleri

Programlama dili, basit bir şekilde tarifini yapacak olursak, bütün dijital uygulamaların oyunların hatta robot makina vs ne yapacağını nasıl davranacağını adım adım belirleyen bilgisayar dilleridir. Programlama dilleri İngilizce temelli olduğu için en az başlangıç seviyesinde İngilizce bilmekte yarar var. Bu diller, her biri kendi içinde belli başlı varyasyonlara ve standartlara sadık kalarak algoritmalar oluşturarak kullanılır. Bugün hızla gelişen teknolojiyle birlikte makina ve donanım alanında da dünya aşmış durumda. Makina ve donanımlar da programlama dilleri yazılım komutlarıyla daha fonksiyonel kullanılabilir. Basit bir Python dili örneği verecek olursak;

Programlama Dili Python Örneği;

//Kullanıcının İsmini Alarak Merhaba (kullanıcı ismi) Yazdıran Python Örneği//

print("Merhaba Dünya")

isim = input('İsminizi Girin : ')
print("Merhaba "+isim)
Programlama Dili
Programlama Dili

Programlama Dili Nedir?

Programlama dilleri bilgisayarın temelidir. Programlama dilleri sayesinde bilgisayarın hangi durumda ve ne çeşit çıktı verebileceği kontrol edilebilir. Bir program oluşturulması gerekiyorsa ilk olarak makinelerle anlaşabilmeli ve komutlar eşliğinde çalışmasını sağlamalıyız. Bir programlama dili unsurları şöyledir; 

İşlev ve Hedef 

Bir programlama dili muhtemelen soyut olan bir makinede hesaplamayı tanımlayabilir. Programlama dilleri doğal dillerden farklıdır, çünkü doğal diller yalnızca insanlar arasındaki etkileşim için kullanılırken, programlama dilleri aynı zamanda insanların makinelere talimatları iletmelerine izin verir. 

Soyutlamalar 

Programlama dilleri genellikle veri yapılarını tanımlama, işleme veya yürütme akışını kontrol etmek için soyutlamalar içerir. Bir programlama dilinin yeterli soyutlamaları desteklemesi pratik zorunluluğu soyutlama ilkesi ile ifade edilir. 

Etkileyici Güç  

Programlama dillerinde bir hesaplama anlam bilimi tanımlanmışsa, söz dizimini biçimlendirme dilleriyle paylaşabilir. Bilgisayar programlama dilleri, bir bilgisayara bilgisayarın anladığı bir dilde talimat vermemizi sağlar. Programcıların bir bilgisayarla iletişim kurmak için kullanabileceği bir dizi bilgisayar programlama dili vardır. Bu diller, bilgisayarların büyük ve karmaşık bilgi yığınlarını hızlı ve verimli bir şekilde işlemesine izin verir.  Günümüzde dünyada bir çok programlama dili kullanıllanılıyor. Bunlardan en önemli ve en çok kullanılan dillerin bazıları yazımızın devamında. 

Programlama Dili Çeşitleri Nelerdir? 

* JavaScript

Bu günlerde JavaScript kullanmadan bir yazılım geliştiricisi olmak imkansız görünüyor. JavaScript, web tabanlı geliştirme için ideal kılan çeşitli özelliklere sahip genel amaçlı, nesne yönelimli, yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Genellikle bir HTML veya ASP dosyasına yerleştirilir. Adına rağmen, JavaScript Java ile ilgili değildir. 

* Python

Python, yorumlanmış, nesne yönelimli ve esnek ve sağlam anlambilim üzerine kurulmuş gelişmiş bir programlama dilidir. Python, sistemleri komut dosyası olarak entegre etmek için hızlı bir şekilde çalışmanıza olanak tanır.  

* Ruby / Ruby on Rails

Ruby, bağımsız olarak veya Ruby on Rails web çerçevesinin bir parçası olarak kullanılabilen açık kaynaklı, nesne yönelimli bir komut dosyası yazma dilidir. 

* HTML

HTML, web sayfaları oluşturmak için kullanılan standart biçimlendirme dilidir; İnternet tarayıcılarının bunları görünecekleri şekilde görüntüleyebilmeleri için metin ve görüntülerin düzgün biçimlendirilmesini sağlar. 

* C

C Dili, çoğunlukla düşük seviyeli uygulamalar geliştirmek için kullanılan, yapıya yönelik, orta seviye bir programlama dilidir. 

* C ++

C ++ genel amaçlı, nesne yönelimli, orta düzey bir programlama dilidir ve C dilinin bir uzantısıdır ve bu da C ++ ‘yı “C stili” olarak kodlamayı mümkün kılar. 

* C #

Belirgin C # güçlü yazım, zorunlu, açıklayıcı, fonksiyonel, genel, nesne odaklı ve bileşen odaklı disiplinlere sahip çok paradigma bir programlama dilidir. 

* PHP

PHP, veritabanlarıyla etkin bir şekilde çalışan dinamik web sayfaları oluşturmak için tasarlanmış açık kaynaklı bir komut dosyası yazma dilidir. 

* SQL

SQL, veritabanına içerik eklemeye, erişmeye ve veritabanına yönetmeye izin veren bir veritabanı sorgu dilidir. 

* Swift

Swift, Apple’ın iOS ve OS X uygulamaları için en yeni açık kaynaklı, çok paradigmalı programlama dilidir.  
Front-end web geliştirme – HTML, JavaScript 
Back-end web geliştirme – JavaScript, Python, PHP, Ruby, C # 
Masaüstü uygulaması – JavaScript, C ++, Python 
Mobil geliştirme – Swift, JavaScript, C # 
Oyun geliştirme – C ++, C # 

Son Yazılar

 • Biontech aşısı nedir?
  Biontech aşısı, Pfizer-BioNTech tarafından üretilen COVID-19 aşısı, 16 yaş ve üzeri bireylere yapılmak üzere, 11 Aralık 2020’de acil kullanım
 • Müsilaj nedir, nasıl oluşur?
  Müsilaj nedir (Deniz Salyası) sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Marmara Denizini etkisi altına alan ve Marmara Denizi’nde canlı
 • Borsa Nedir Nasıl Oynanır?
  Borsa Nedir Nasıl Oynanır sorusunu sormadan evvel şuna açıklık getirelim. Pek çok kişi parasını çoğaltmayı, akıllıca hisselere yatırım yapma
 • Telefonu Hızlı Şarj Etme
  Telefonu Hızlı Şarj Etme bilindiği gibi günümüz koşuşturmasında zamanın hızlanması, teknolojinin hızla gelişmesiyle büyük önem taşıyor
 • Mavera Dizisi Konusu ve Oyuncuları
  Mavera dizisi öncesi birbirinden iddialı yapımlara imza atarak izlenme rekorları kıran TRT 1’de yeni bir dizi daha başlıyor: “Mavera” Hâce Ahmed Yesevi’nin destansı hikayesini anlatan ‘Mavera’ dizisi Ramazan ayı boyunca her gün saat 23.45’de TRT 1 ekranlarında olacak. Yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca’nın üstlendiği, tarihteki ilk Alperenlerin hikayesi Mavera, Yusuf

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir